Wynajmij samochód w Turcja

Best car rental deals from local rental companies

Najpopularniejsze miejsca wynajmu samochodu
Dlaczego warto wybrać RentMama?
  • Świetne oferty
  • Przejrzysta polityka cenowa
  • Elastyczne godziny odbioru samochodu
  • Przyjazny stosunek do młodych kierowców
  • Chronimy Cię
  • DARMOWE anulowanie rezerwacji
  • Osobiste Wsparcie Klienta
  • Troszczymy się o Ciebie
  • Sprawdzone i zaufane wypożyczalnie samochodów
Co mówią ludzie
  • Small_arican
    Arican Wegter
    CEO GlibHippo
    "To fantastyczne, że mogę wynająć dokładnie to, co chcę!"
  • Small_hampus_jakabson
    Hampus Jakobsson
    Hampus Jakobsson
    "Sądzę, że RentMama może zrewolucjonizować rynek wynajmu samochodów."
  • Small_catherine_kelly
    Catherine Kelly
    studentka
    "Kiedy masz 21 lat, wynajęcie samochodu jest zwykle bardzo drogie. Nie mogę uwierzyć, że otrzymałam aż tak atrakcyjną ofertę. Dzięki RentMama!"

Najpopularniejsze lokalizacje w Turcja

Turcja położona jest na północno-wschodnim krańcu Morza Śródziemnego, w południowo-wschodniej Europie i południowo-zachodniej Azji. To kraj o bogatej kulturze, który łączy ze sobą dwa kontynenty – dzięki temu, Turcja zachwyca swoich zróżnicowanym dziedzictwem religijnym, przyjaznymi ludźmi, malowniczymi widokami i starożytnymi ruinami.

Niezależnie czy wolisz rejs po Bosforze, który pozwoli Ci na podziwianie piękna kopuł i minaretów Stambułu, lot balonem nad jaskiniami Kapadocji czy pływanie w turkusowych wodach Morza Egejskiego, Turcja niewątpliwie skradnie Twoje serce.

Rys historyczny

W swojej historii Turcja widziała tysiąclecia wojen i kolejnych podbojów. Była okupowana przez indoeuropejskich Hetytów, Frygijczyków i Lidyjczyków.

Przez pewien czas kraj ten stanowił centrum Imperium Rzymskiego, kiedy to cesarz Konstantyn przeniósł cesarstwo do Konstantynopola (obecnie Stambuł). Państwo zostało przekształcone w Cesarstwo Bizantyjskie, a później w Imperium Osmańskie, które trwało 600 lat i zaowocowało rozwojem literatury, sztuki i architektury.

Dzięki temu, że państwo znajdowało się w ostatniej części jedwabnego szlaku, który łączył Europę z Azją, wielu kupców i odkrywców postanowiło tutaj osiąść. Ich obecność miała wpływ na kształt miejscowej kultury, co dzisiejsi turyści mogą zaobserwować w tutejszej sztuce, starożytnych zwyczajach i ruinach oraz w codziennym życiu współczesnych Turków.

Kiedy najlepiej przyjechać

Położenie geograficzne Turcji w znacznym stopniu wpływa na tutejszy klimat, należy jednak pamiętać, że obecność gór powoduje, iż w różnych regionach kraju możemy spodziewać się różnych warunków pogodowych. Zasadniczo, tereny nadbrzeżne charakteryzują się łagodniejszym klimatem, natomiast jadąc w głąb kraju natkniemy się na gorące lata i ostre, chłodne zimy.

Wiosna (od kwietnia do maja) i jesień (wrzesień do października) to najlepszy czas na odwiedzenie Turcji. Szczególnie w Stambule i na wybrzeżach Morza Śródziemnego pogoda powinna być wtedy doskonała. Szczyt sezonu turystycznego rozpoczyna się tutaj w połowie czerwca i trwa do początku września. Jest to czas wzrostu cen i tłumów napływających do nadmorskich kurortów. 

Pamiętaj, że wschodnia Turcja charakteryzuje się dużymi wahaniami pogody – wysokie temperatury są typowe dla lipca i sierpnia, natomiast od końca października możesz spodziewać się chłodu i zamykania dróg z powodu obfitych opadów śniegu.

Jedną z największych niespodzianej dla turystów odwiedzających Turcję jest duże zróżnicowanie roślinności, które można tu obserwować niezależnie od pory roku. Turcja posiada ponad 3000 gatunków kwiatów, które występują tylko na tym terenie. Oprócz tego spotkasz tu drzewa iglaste, tropikalne palmy, tytoń i drzewa uprawne, bogate w gruszki, wiśnie i orzechy laskowe.

Przemieszczanie się

Turcja to obszerny kraj, po którym podróżować można na wiele sposobów – od autobusów, pociągów i promów zaczynając, na wynajętych samochodach, rowerach i samolotach kończąc.

Co ważne, istnieją dobre połączenia autobusów i pociągów z krajami ościennymi. Powinieneś jednak pamiętać, że przekraczanie granicy transportem publicznym może wiązać się z opóźnieniami, które spowodowane będą kontrolą celną i sprawdzaniem bagaży podróżujących. Z wyprzedzeniem sprawdź wszelkie rozkłady jazdy i bądź przygotowany na brak wagonu restauracyjnego oraz innych udogodnień.

W kraju, pomiędzy dużymi miastami kursują dolomusy, czyli autobusy przeznaczone do krótkich przejazdów. Są one zazwyczaj wypełnione miejscowymi, turystami, a nawet… trzodą!

Możesz też skorzystać z promu albo hydroplanu, jednak pamiętaj o sprawdzeniu poszczególnych rozkładów, gdyż często ulegają one zmianie.

Wypożyczenie samochodu to wspaniałe rozwiązanie, szczególnie jeśli lubisz przygody i nie chcesz uzależniać podróży od jakiegoś konkretnego sztywnego planu. Standard dróg w dużych i średnich miastach jest dość dobry. Opłaty za autostrady dokonywane są zazwyczaj za pomocą mikrochipa umieszczonego na przedniej szybie. Przed wypożyczeniem samochodu upewnij się więc, że samochód jest w niego wyposażony. Warto też wypożyczyć GPS, szczególnie jeśli zamierzasz jeździć po dużych miastach. Nie zapominaj, że w ustalonych dniach Turcy przemieszczają się dużymi grupami – na przykład piątek jest dniem modlitwy, więc ruch uliczny będzie dość duży – wszyscy bowiem będą udawać się do meczetów.

Miejscowa ludność

Turcy są cudownymi ludźmi, którzy charakteryzują się zaraźliwą wręcz dobrodusznością. Na każdym rogu ulicy będziesz miał przyjemność obserwowania rozmów, do prowadzenia których Turcy używają całego ciała. Na targach zostaniesz zaproszony do spróbowania poszczególnych przysmaków. Zapoznasz też nowych przyjaciół, którzy z dumą opowiedzą Ci o swoim kraju.

Koniecznie odwiedź jeden z największych targów na świecie – chaotyczny i kolorowy zarazem Grand Bazaar w Stambule. Przejdź się pod kopułami utworzonymi z wiszących dywanów, podziwiaj garnki pełne przypraw i stojaki z ceramiką.

W Błękitnym Meczecie będziesz mógł podziwiać piękne tureckie mozaiki z płytek, podczas gdy po podwórzu rozlegał się będzie śpiew modlących się wiernych.

Koniecznie odwiedź çay bahçesis (herbaciarnię), gdzie spotkasz miejscową ludność grającą w tryktraka pośród kłębów dymu unoszących się z fajek wodnych.

Warto też, abyś zdobył stolik w miejscowej kebapçis (restauracji serwującej kebaby). Będziesz miał okazję spróbować tutaj meze (tureckie przystawki) oraz napić się raki (wódka z winogron z dodatkiem anyżu).

Kultura i zwyczaje

Turcja to istny tygiel kulturowy, który mieni się mnogością zwyczajów i tradycji. Bardzo ważne są dla Turków rodzina, religia i jedzenie.

Możesz stać się świadkiem tradycyjnych przygotować do ślubu, zostać zaproszony do rozmowy nad filiżanką parzonej po turecku kawy albo poproszony o uszanowanie postu podczas Ramadanu.
Jeśli raz odwiedzisz Turcję, możesz być pewny, że już niedługo zaplanujesz koleją wycieczkę do tego wspaniałego kraju. 

 

  • Lotniska w Turcja
  • Miasta w Turcja
{{ activeGroup }}
{{ activeGroup }}